Відділ освіти Крижопільської Районної Державної Адміністрації

Роль батьків у адаптації дітей до навчання у школі

 

Вступ дитини до школи є одним з основних і довгоочікуваних моментів у житті не лише самої дитини, але й її батьків. І насправді дуже важко переоцінити роль батьків під час становлення дитини як першокласника, бо саме батьки є тими людьми від яких діти очікують на підтримку та на яких  вони рівняються, оскільки прив’язаність дитини до вчителя на ранніх етапах навчання ще не є сформованою. Тому саме батьки повинні взяти на себе обов’язки щодо формування позитивного відношення дитини до навчання та феномену школи загалом.

Насамперед потрібно щодня цікавитись справами дитини у школі, тим, як пройшов її день, що цікавого та нового вона дізналася, вислуховувати її, співчувати їй, лише таким чином ви сформуєте у дитини довіру на все подальше шкільне життя. Адже дуже важливо, щоб вона могла поділитись з вами не лише своїми успіхами, але й невдачами, при цьому розуміючи, що ви вислухаєте, зрозумієте і підтримаєте, замість того щоб засуджувати чи карати. Таким чином ви надасте можливість дитині для повноцінного розвитку її як особистості, закладете потенційні можливості для збереження психологічного здоров’я  та зменшите ризик розвитку тривожності яка є однією з основних перепон на шляху до становлення адекватної позиції школяра.

Обов’язково допомагайте дітям у навчанні. На перших порах вони часто бояться розчарувати учителя, який стає для них прикладом для наслідування. І саме думка вчителя є для них домінантною. Адже не рідко можна почути від молодшого школяра наступні слова: «А учитель сказала робити мені саме так…».

Загалом для батьків першокласників можна виділити наступні поради:

  • Формуйте у дитини позитивне ставлення до школи;
  • Виявляйте інтерес до її справ у школі;
  • Частіше хваліть дитину;
  • Пам’ятайте, що кожна дитина має право на помилку;
  • Не завантажуйте дитину різноманітною гуртковою роботою одночасно зі вступом до школи;
  • Пам’ятайте що роль учня для дитини є новою і досі не відомою.
  • Згадайте себе у цей період;
  • Розповідайте дитині про своє шкільне життя;
  • Не лякайте школою;
  • Любіть свої дитину, показуйте її свою любов і підтримку щодня, щохвилини, щосекунди.

І головне, пам’ятайте про те, що кожна дитина є неповторною і особливою, зі своїм характером, зі своїми талантами та вподобаннями і зі своїми здібностями до навчання. Тому навчіться сприймати її такою, якою вона є, адже, це частинка вас. І у моменти розчарування шкільними справами своєї дитини, мабуть, варто замислитися над тим, а від кого ж вона успадкувала свої здібності і задатки, хіба ж не від вас? Хіба ваша дитина не є вашою маленькою копією?

Вихристюк М.Р. – методист з психологічної служби Крижопільського районного методичного центру закладів освіти (РМЦ ЗО).« повернутися до списку новин