Відділ освіти Крижопільської Районної Державної Адміністрації

Урок живої історії в с.Соколівка

    За ініціативи наших знаних земляків, колишніх соколівчан, братів Едуарда та Василя Яблонських, за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації міського  КП «Центр історії Вінниці», керівника та учасників ГО «Вінницьке історичне товариство», за підтримки та сприяння  Крижопільської районної державної адміністрації та районної ради, відділу організаційної роботи, інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації, відділу освіти, молоді та спорту, районного методичного центру закладів освіти, за активної участі вчительського та учнівського колективів СЗШ І-ІІ ст. с.Соколівка, працівників сільського Будинку культури та сільського голови на території садиби Бжозовських, де розміщувалася Соколівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат,        19 квітня 2019 року проведено масштабний захід – урок-реконструкцію-діалог на тему «Незалежне військо Першої української республіки, армія УНР в 1917-1921 роках».

На заході були присутні учнівські та вчительські делегації  з практично усіх закладів загальної середньої освіти району, голова районної державної адміністрації Валентин Панчук, голова районної ради Петро Тамбовцев, заступники голови райдержадміністрації та районної ради, працівники відділів райдержадміністрації, районного методичного центру закладів освіти, колишні працівники Соколівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат, жителі села Соколівка.

Захід розпочав наш краєзнавець, кандидат історичних наук, і просто цікава залюблена в історію людина, Євгеній Годований, який ознайомив усіх присутніх із історією села Соколівка та його історичною пам’яткою – садибою Бжозовських, на території та у приміщеннях якої проходив захід.

До всіх учасників заходу звернувся голова райдержадміністрації Валентин Панчук, який подякував усім присутнім та гостям за організацію заходу та вказав, що «реконструкція історичних подій має особливо важливе значення, адже змістовне заглиблення в історію дає можливість дізнаватися про події, які впродовж тривалого часу замовчувались. Зокрема, події Української революції 1917-1921 років, численні сторінки якої все ще залишаються невідомими для сучасного покоління».

Захід продовжили вчителі та учні СЗШ І-ІІ ст. с.Соколівка та працівники місцевого Будинку культури привітальними щирими словами, короваєм і художніми номерами.

Далі до присутніх звернулася заступник начальника управління – начальник відділу комунікацій з громадськістю Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації Олена Василишина, яка передала вітання від заступника голови ОДА Олександра Крученюка, наголосила на актуальності проведення вказаних уроків з учнівською молоддю, подякувала за підтримку ініціативи районній владі, працівникам та учням СЗШ І-ІІ ст. с.Соколівка, а також вручила дарунок від обласної державної адміністрації – добірку книг про історичне минуле та історичних діячів нашого краю. Олена Анатоліївна передала слово керівнику Вінницького міського КП «Центр історії Вінниці» та ГО «Вінницьке історичне товариство» Олександру Федоришену, який наголосив, що «Поділля – одна із колисок Української Революції. Сьогоднішній «урок живої історії» присвячений незламному війську Першої Республіки. Соколівка подарувала величезну кількість уродженців-вояків Армії Української Народної Республіки, які потім мали свій досить складний, тернистий шлях. Хай ця невелика сторінка подільської історії, історії про нашу боротьбу, стане уроком нам, теперішнім українцям. Уроком пам’яті і уроком вивчених помилок, які ми в жодному разі не маємо права повторювати».

Олександ Федоришен та члени ГО «Вінницьке історичне товариство» представили надзвичайно цікаву лекцію-історичний екскурс з циклу «Жива історія». Учасники ГО наочно розповіли про історичні військові баталії періоду Української революції, продемонструвавши аматорський дослідницький короткометражний фільм, створений у співавторстві із учнями однієї з вінницьких шкіл; про військове вбрання тих часів, озброєння та військову службу, продемонстрували зразки озброєння та військового устаткування, до речі, більшість з якого є оригінальними екземплярами.

Діти зі щирим захопленням дивились й слухали цікаві розповіді та дослідницькі презентації, висновки від перегляду яких закарбуються в їхній пам`яті як свідчення героїчного минулого українських вояків.

Усі присутні на заході вшанували пам'ять земляка, командира полку Дієвої Армії УНР Федора Нікітіна.

Апогеєм дійства стала виставка бойової техніки від «Центру історії Вінниці» - його учасники доставили до Соколівки справжній панцерник (броньований автомобіль), артилерійську гармату та знаменитий кулемет «Максим». Цю зброю ототожнюють з військовими кампаніями тих часів.

Особливо захоплюючим для учасників дійства була інсценізація  епізоду бою армії УНР.

Ну і, звісно, на честь вояків Армії УНР пролунала урочиста сальва, яка символізувала собою єдність думок та прагнень двох поколінь, єдність історії і сучасності, прагнень нинішніх молодих українців берегти міць країни, пам`ять про те, що 100 років тому саме за єдність України віддали своє життя такі ж молоді українці, мріючи про вільну квітучу державу.« повернутися до списку новин